
KATASTROFALNI REZULTATI NOVE UPRAVE PLANTAŽA
Stega je nedavno uputila otvoreno pismo ministru poljoprivrede, g. V. Jokoviću, o alarmantnom stanju u kojem se nalazi jedan od najvećih crnogorskih brendova – Plantaže. Pošto nije bilo reakcije, upoznajemo javnost sa podacima koji ukazuju na veoma loše rezultate i nedoraslo rukovođenje:
• Prinosi grožđa su na istorijskom minimumu od 2021. godine. U prosjeku, u posljednje četiri godine, otkako je došla nova uprava, godišnje su manji za 5,1 milion kilograma, ili 40%, u odnosu na prethodni prosječni četvorogodišnji prinos prije njihovog dolaska.
• Proizvodnja vina je značajno opala – u višemilionskim iznosima, prosječno godišnje za oko 4 miliona litara.
• Došlo je do krčenja i uništavanja nekoliko stotina hektara vinograda.
• Prodaja vina u 2023. godini količinski pada na svim tržištima u odnosu na 2019. godinu. Pored povećanja cijena proizvoda, prodaja u 2023. još uvijek nije finansijski dostigla 2019. godinu.
• U strukturi prodaje vina sve više se prodaju jeftina vina, dok je prodaja premium vina u 2023. u odnosu na 2019. godinu u padu.
• Izvoz vina Plantaža količinski pada na svim tržištima, dok uvoz inostranih vina u Crnoj Gori drastično raste. U odnosu na 2019. godinu, uvoz vina u CG se u 2024. povećao za oko 90%, odnosno za 6,5 miliona eura. Istovremeno, izvoz vina Plantaža u 2023. godini bio je manji za 400 hiljada eura, i to uprkos značajnom povećanju cijena proizvoda. Količinski pad izvoza vina Plantaža iznosi oko 10%. Primjera radi, 2019. godine uvoz vina u CG iznosio je oko 7 miliona eura, a izvoz 13,6 miliona eura, dok je u 2024. godini uvoz dostigao 13,4 miliona eura, a izvoz 16,3 miliona eura – što je zaista zabrinjavajući trend.
• Drastično je smanjen broj nagrada na tri najprestižnija svjetska takmičenja (Decanter, Mundus Vini, Decanter Asia). Od 2017. do 2020. osvojeno je 60 nagrada, dok je u periodu od 2021. do 2024. taj broj svega 23.
• Obaveze prema državi za poreze i doprinose sve više rastu i trenutno iznose oko 15 miliona eura.
• Novo rukovodstvo sve više prodaje zemljište Plantaža i iz te prodaje finansira kratkoročne obaveze koje ne može pokrivati iz redovnog poslovanja. U posljednje četiri godine prodato je zemljište u vrijednosti od oko 15 miliona eura, i to visoko potencijalno i važno za buduće poslovanje firme.
• Rukovodstvo Plantaža protjeruje, degradira i omalovažava iskusne kadrove koji su decenijama radili u kompaniji. Veliki broj stručnih kadrova je napustio Plantaže, a njihov nedostatak se već odražava na negativne rezultate poslovanja.
• Uprkos velikom broju otkaza i odlazaka radnika zbog nezadovoljstva, broj zaposlenih se ne smanjuje – naprotiv, sve je više partijskog zapošljavanja, i to uglavnom osoba bez iskustva i potrebnog znanja. Samo u 2023. godini troškovi za plate su povećani za 1,3 miliona eura u odnosu na prethodnu godinu, iako su poslovni rezultati godinama u višemilionskom minusu.
• Rukovodstvo Plantaža, i pored ogromnih gubitaka (samo u 2022/2023. godini oko 19 miliona eura), redovno prima plate u iznosima od nekoliko hiljada eura. Izvršni direktor prima jednu od najvećih plata u kompanijama sa većinskim državnim vlasništvom – preko 3.000 eura.
• U posljednje četiri godine gotovo da nije bilo investicija, iako je zemljište prodato za velike iznose. Investicije su na godišnjem nivou manje za oko 3 miliona eura u poređenju sa periodom prije dolaska nove uprave.
• Nova uprava je početkom 2021. godine zatekla zalihe od 20 miliona litara vina, čija je vrijednost bila oko 43 miliona eura. U posljednje četiri godine, te zalihe su dobrim dijelom rasprodate.
Prinosi su u milionima kilograma manji, proizvodnja vina u milionima litara smanjena, a ukupni troškovi poslovanja značajno rastu – u 2023. godini u odnosu na 2019. godinu za 2,4 miliona eura. Troškovi plata su samo u 2023. godini porasli za 1,3 miliona eura u odnosu na 2022. godinu. S druge strane, prihodi u 2023. su smanjeni, i pored povećanja cijena, prije svega zbog slabe prodaje vina i sve veće prodaje jeftinih vina.
Zaista je teško povjerovati da država, kao većinski vlasnik, podržava ovakav način upravljanja i ovakve rezultate. Da li je moguće da uprava, koja već godinama dovodi Plantaže u višemilionske gubitke, i dalje prima plate u iznosima od nekoliko hiljada eura? Da li je prihvatljivo da se loši rezultati nove uprave pokrivaju milionskom prodajom zemljišta Plantaža (oko 15 miliona eura), dok se istovremeno firmi daje podrška kroz mogućnost neplaćanja višemilionskih obaveza prema državi (oko 15 miliona eura)?
Na ovaj način, u posljednje četiri godine omogućen je oblik državne pomoći Plantažama u iznosu od oko 30 miliona eura, a da su rezultati istovremeno katastrofalni. Ako na sve to dodamo i 42 miliona eura vrijednosti zaliha vina koje je nova uprava naslijedila, onda ne možemo reći da nije imala značajnu podršku u ovom četvorogodišnjem periodu.
I pored takve podrške, došlo je do uništavanja stotina hektara vinograda, gubljenja tržišta, neinvestiranja, protjerivanja kadrova i povećanja troškova. Očigledno je da se Demokratski front, kojem su Plantaže dodijeljene kao politički plijen, nije najbolje snašao.
Najgore od svega je što će se dalji opstanak firme vjerovatno pokrivati iz nove, još veće, prodaje zemljišta ili kreditnih aranžmana koji se ne mogu otplaćivati sa ovakvim poslovanjem. Tako će, nažalost, Plantaže i dalje biti „bunar bez dna“, koji će finansirati država – sve dok ne postavi dorastao, stručan i profesionalan menadžment!
P.S. Radujemo se zlatnim medaljama koje su Plantaže osvojile na posljednjem ocjenjivanju Mundus Vini, ali s obzirom na to da su četiri od sedam nagrađenih vina iz najvišeg cjenovnog ranga stvorena u periodu prethodne uprave, nadamo se da će i novo rukovodstvo imati šta da ostavi budućim generacijama. Na kraju, dobronamjerna sugestija marketing timu Plantaža: kada obavještavate javnost o priznanjima, kako na sajtu tako i drugim kanalima komunikacije, obavezno napišite i godine berbi vina – što je elementarno vinsko pravilo.