
Suštninska promjena koja donosi velike i vrlo nesagledive posljedice
STEGA – Strategija za evropsku i građansku Crnu Goru
STEGA – građanska inicijativa, koju je, podržalo 65 akademika, univerzitetskih profesora, istaknutih intelektualaca, umjetnika, privrednika itd. obratila se 17. Januara t.g. otvorenim pismo predsjedniku Vlade povodom prijedloga izmjena i dopuna Zakona o državnoj imovini.
Sa žaljenjem konstatujemo da do sada, i pored činjenice da je otvoreno pismo službeno predato premijeru i da je u njemu data precizna i opsežna pravana analiza, nijesmo dobili nikakav odgovor.
Stoga, STEGA, upozorava crnogorsku javnost, da i pored činjenice da se radi o naizgled “maloj izmjeni Zakona”, zapravo je u pitanju suštninska promjena koja donosi velike i vrlo nesagledive posljedice. Zato smo svi – građani Crne Gore dužni da ne dozvolimo da se preko ovog pitanja olako pređe, niti da ga prekriju drugi – tekući događaji.
STEGA jeste pokrenuta kao evropski i građanski projekat ali to ne znači da se Crnogorci odriču, niti misle da prepuste ikome, ni svoju istoriju i istorijske ličnosti, materijalne i nematerijalne kulturne i civilizacijske vrijednosti, a po najmanje svoje grobove i grobove svojih najmilijih.
Ovom prilikom ponovo upozoravamo premijera Spajića da Vlada ne bi smjela bez adekvatne i javno objavljenje pravne analize, “brzopoteznom izmenom” Zakona o državnoj svojini, stvoriti uslove za promjenu dosadašnjeg režima vlasništva nad grobljima.
STEGA zato zahtjeva da se iz dalje procedure povuče izmjena Zakona i da se ovo pitanje prvo na adekvatan način stručno razmotri, sa svim implikacijama koje nosi.
Ovaj zahtjev STEGA-e je tim prije opravdan jer živimo u vremenu kada se ugrožava Ustav CG, ne poštuju se ustavne procedure, crkva se miješa u poslove države, ne poštuje se sekularizam kao ustavni pricip, odvijaju se etnofederalističke aktivnosti, ugrožena je bezbijednost građana masovonim ubistvima, maloljetničkm nasiljem, nasiljem nad ženama.
Zato, novo “žarište” za dodatnu konfrotaciju i duboku diobu crnogorskog društva niko ne bi trebao da stvara, a po najmanje Vlada svojim ishitrenim izmjenama zakona o državnoj svojini.
Pritom, proturanjem zakonskih izmjena u cilju promjena vlasništva na grobljima koja su po Ustavu i Zakonu državno vlasništvo otvara dodatno niz pitanja?
Zašto se pokušava promijeniti vlasnički režim grobalja? Očigledno je da se ovim amandmanom otvara put za legalizaciju ranijih nezakonitih upisa.
Kako se uspjelo do sada nezakonito proknjižiti toliko grobalja na Spc ako su u državnom vlasništvu?
KO JE ODGOVORAN ZA OVE NEZAKONITE UPISE ?
STEGA će dati odgovore na ova pitanja, ali prvopozvani da na njih odgovori je premijer.